HOMEOPATIA

Leczenie przez uświadamianie

Tutaj dowiesz się czym jest homeopatia.

Przyjemnej lektury, Gosia Kmiecik.

Wszystko co powinieneś wiedzieć

Na czym polega i czym jest?

Homeopatia

Co to jest?

Twórcą homeopatii jest niemiecki lekarz Samuel Hahnemann (1755 - 1843), który zawiedziony nieskutecznością współczesnej jemu medycyny wpadł na pomysł innego leczenia chorych.W tamtych czasach do powszechnie stosowanych metod należało : upuszczanie krwi, przystawianie pijawek, podawanie środków przeczyszczających i wymiotnych, przykładanie do skóry żrących lub gorących substancji w celu usunięcia infekcji, podawanie chorym dużych ilości trujących związków typu preparatów rtęciowych i arsenowych. Hahnemann odkrył, że metody te przynoszą więcej szkody niż pożytku. Napisał ,,Upuszczanie krwi, środki przeciw zapalne, letnie kąpiele, napoje łagodzące, dieta, leki oczyszczające i przeczyszczające, lewatywa - oto błedne koło po którym krążą niemieccy lekarze". W roku 1790 porzucił praktykę lekarską i zajmował się tłumaczeniem dzieł medycznych. W trakcie tłumaczenia książki Wiliama Cullena natknął się na stwierdzenie autora, że kora z drzewa chinowego jest skuteczna w leczeniu malarii ze względu na gorzki smak, właściwości ściągające i wzmacniające żołądek. Hahnemann postanowił wypróbować na sobie działanie chininy. Odkrył, że po zażyciu chininy wystąpiły u niego objawy charakterystyczne dla malarii. Opisał to następująco ,,Kora peruwiańska (chinowa) używana jako remedium na malarię działa, ponieważ może wywołać u zdrowej osoby symptomy podobne do tych, które występują przy malarii. Swoje odkrycie nazwał zasadą podobieństw, czyli - podobne leczy się podobnym (po łacinie: Similia similibus curantur). Hahnemann kontynuował badania nad wpływem różnych substancji leczniczych na organizm zdrowego człowieka. Zauważył, że kiedy środki lecznicze są tylko rozpuszczone lub rozcieńczone wykazują słabe działania lecznicze, jeżeli są energicznie wstrząsane, stają się bardziej skuteczne. Nazwał to dynamizacją. W tym okresie przestał tłumaczyć dzieła medyczne i całkowicie poświęcił się własnym publikacjom. W roku 1805 opublikował dzieło dotyczące pozytywnego działania leków. W 1806 r. ,,Medycyna doświadczalna'', oraz pierwsze wydanie Organonu sztuki uzdrawiania w 1810 r. Pierwszy tom dzieła Materia medica - (zbiór właściwości leczniczych różnych środków) ukazał się w 1811 r. Hahnemann zacząl wykładać na uniwersytecie i cieszył się poparciem wśrod studentów. Liczba zwolenników homeopatii zaczęła rosnąć zwłaszcza wśród pacjentów zadowolonych z wyleczenia. Niestety nie brakowało też przeciwników głownie ze strony wpływowych przedstawicieli medycyny konwencjonalnej (tak też jest po dziś dzień). Homeopatia odnosiła jednak sukcesy w wielu krajach np.w Stanach Zjednoczonych, czy we Francji gdzie w roku 1860 było już ok.400 homeopatów.

Homeopatia

Na czym polega?

Homeopatia polega na (holistycznym) całościowym leczeniu chorego organizmu, a nie na leczeniu poszczególnych chorób. Podanie właściwego środka homeopatycznego stymuluje naturalną uzdrawiającą energię wewnętrzną i organizm powraca do równowagi i zdrowia.
Zasada homeopatii brzmi - podobne leczy podobne, znaczy to, że substancja, która u zdrowego człowieka wywoła jakieś objawy, u chorego z takimi właśnie symptomami będzie dobrym środkiem leczniczym. Ponieważ nie ma dwóch takich samych ludzi (mogą być podobni, ale nie identyczni) dlatego lek homeopatyczny dobiera się indywidualnie biorąc pod uwagę szczególne objawy u danej osoby. W tym celu homeopata zbiera dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia.
Posłuże się tu przykładem. Powiedzmy, że 10 osób zachorowało na tzw przeziębienie, czy grypę, pierwszy ma wysoką gorączkę i ogromne pragnienie na zimną wode, drugi też ma gorączkę, ale dopomina się gorących napoi, kto inny mimo gorączki nie ma wcale pragnienia itd. Każda z tych osób dostanie inny lek homeopatyczny ze względu na różne objawy współistniejące.
Dodam jeszcze, że leki homeopatyczne wytwarzane są z substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego.
Oczywiście na temat homeopatii napisano wiele książek, ja również mogłabym rozpisać się przynajmniej na kilka stron, jednak wiedząc jak jesteśmy zajęci różnymi obowiązkami napisałam najkrócej jak tylko można było. Mam nadzieje, że jest to proste i zrozumiałe.

Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started